OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: +420 606 60 74 76 | koucka@simonasaskova.cz

Autentický leadership je jen jeden

autenticita v přírodě

Proč by měl být manažer autentický, opravdový?  Co to znamená a co mu to přinese?

Být v souladu sám se sebou znamená, porozumět tomu, kdo jsem, jaké jsou mé hodnoty a přesvědčení, akceptovat je a řídit se jimi. Znamená to také násobné zesílení vašeho vlivu na okolí a vysílání jasných a důvěryhodných signálů.

Co se děje, když jste v souladu sám se sebou:

  1. Cítíte sebedůvěru a sebejistotu. Váš život dává smysl. A cítíte přitom klid.
  2. Víte, že dáváte ostatním ze sebe to nejlepší. Nemáte nutkání dávat ještě víc.
  3. Vaši energii používáte v těchto chvílích nejefektivněji, jak je to možné. Vaše akce vychází z klidu a do klidu se potom zase vracíte. Je to prevence vyčerpání a vyhoření.
  4. Získáváte důvěru ostatních. Jste uvěřitelný a lidé vám chtějí naslouchat.
  5. Vaše intuice je vaším ceněným rádcem a vaše rozhodnutí vedou k výsledkům, které si přejete.
  6. Protože znáte svou hodnotu, dokážete v ostatních vidět to nejlepší, co v nich je.
  7. Oceňujete vše, co lidé kolem vás přinášejí, jako svůj vklad do společného fungování. Necítíte se potenciálem ani reakcemi ostatních ohroženi.

Jestliže jste se v těchto bodech viděli, gratuluji.  Patříte k lidem s vysokým uvědoměním sebe sama, svého poslání a ostatní se s vámi cítí bezpečně a mohou být také sami sebou.

Proč je někdy tak těžké porozumět sám sobě a své podstatě?

V průběhu našeho života nám naše výchova a situace, které jsme prožili (a také mnoho skvělých lidí a v té nejlepší víře), doslova naprogramují různá přesvědčení, strategie a filtry. Vzali jsme si je za své. Ztotožňujeme se s nimi. Pomáhají nám zvládat těžké chvíle, uvěřili jsme, že tyto programy, jsme my. Je to náš způsob přežití, naše platforma pro rozhodování. Poskytují nám také často výmluvu, proč se děje v našem životě to, či ono, proč nemůžeme být v souladu sami se sebou a žít tak, jak bychom chtěli.

Mnohdy nám brání dělat ve svém životě správné volby. Dokonce nás nutí nepohnout se z místa, i když už je to úplně k nevydržení (i s námi). Nevědomě, jejich prostřednictvím, necháváte o sobě rozhodovat jiné lidi, nebo raději nerozhodujete vůbec o ničem. Připravují nás o radost, o pocit vlastní hodnoty, o sebejistotu. Vytváří pocity strachu a úzkosti.

Pokud jste manažer a máte vést jiné lidi, budete často v situaci, kdy vám žádné teorie o řízení nepomohou, budete se muset rozhodovat a sdílet svou představu, co bude dál a co je nutné udělat.

V takových situacích budou vaši lidé vnímat nejen vaše slova a jejich význam, ale hlavně vás, jako člověka a budou jasně vnímat, jestli to, co jim říkáte myslíte vážně, jestli vy jste zdrojem těchto slov a jestli si za tím, co říkáte i bytostně stojíte. Jestli jste připraveni čelit všem následkům svých rozhodnutí, a také opravdu budete, ať se děje, co se děje.

Prvním krokem je uvědomovat si své pocity, emoce, vzorce chování. Naučit se, jak se v jakékoliv chvíli zastavit a získat tak prostor po vědomé rozhodnutí, které podpoří to, co opravdu chcete dosáhnout, kým chcete být.

Zní to zdlouhavě, ale ve skutečnosti vše probíhá velice rychle a není nutné tomu věnovat více času než zabere myšlenka, která vám proletí hlavou. Není nutné sedět v pozici lotosového květu a meditovat. Stačí jen ztotožnit se s vědomím, že pokud budete chtít, dokážete vaše rozhodnutí plně ovlivnit a přijmout za ně plnou odpovědnost. (nemluvíme teď o situaci, kdy uskakujete před rozjetým náklaďákem, tam je ničím nefiltrovaná okamžitá akce, řízená plazím mozkem, naprosto na místě)

Základem je zvýšit své uvědomění o tom, jaké jsou vaše obvyklé reakce a rozhodovací mechanismy, které používáte a jaký vliv máte na své okolí. Když si to dokážete uvědomit, dokážete to i ovlivnit, změnit.

Bude to pro vás jednodušší, pokud si to nejprve můžete nacvičit, naučit se, jak se stát více pozorovatelem a následně leaderem sám sobě, v tréninkovém prostředí. Jakmile jednou tento proces zažijete, bude pro vás stále jednodušší se k němu znovu vracet i v reálných náročných situacích. (například jednání s nespokojeným klientem, řešení konfliktů ve vašem týmu, nastavování cílů, pravidelná hodnocení vašich lidí, prezentování pro board atd.)

Při koučování s koňmi vytváříme právě takové prostředí, které je bezpečné, ale zároveň poskytuje okamžitou reakci, jasnou zprávu o tom, jakým leaderem v daný okamžik jste. Jedinečné na tomto způsobu učení je to, že nemáte jen jeden pokus, jako tomu je v běžném životě.