OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: +420 606 60 74 76 | koucka@simonasaskova.cz

Jak kritizovat

Jak kritizovat a neničit vztahy

Vycházím z předpokladu, že kritika je úžasná a nenahraditelná věc, která může pomoci lidem kolem vás, na kterých vám záleží.

Pokud vám na nich nezáleží a vlastně ani na tématu, ke kterému jste pocítili náhlý impuls se vyjádřit, zvažte alternativní přístup, prostě se vůbec nevyjádřit. ;-) Ušetříte si spoustu energie a vaše vztahy jen pokvetou.

Jestliže chcete znát návod, jak kritizovat bez ztráty kytičky, zde je:

1) Nejprve se přesvědčte, že jste v klidu. Opravdu zpomalte nejméně o dvě obvyklé rychlosti, ideálně se zastavte úplně. Dýchejte klidně a pomalu.

2) Ujasněte si pro sebe, co svou kritikou opravdu chcete dosáhnout.

3) Buďte k sobě brutálně upřímní.

4) Zvažte, zda vaše kritika bude směřovat k dosažení stanoveného cíle.

5) Záleží vám na člověku, kterému hodláte kritiku adresovat?

6) Souhlasí s tím, abyste mu kritiku adresovali?

Jediná cesta, jak to zjistit, je se ho zeptat a požádat o svolení. Pokud už předtím on nepožádal sám o váš názor.

5) Nejprve vždy pečlivě a jasně formulujte důvod, proč kritizujete.

6) Znovu ověřte, zda chce vaši kritiku přijmout.

7) Věcně sdělte fakta. Nepřibarvujte, nezveličujte. Zkuste se vyhnout slovům jako nikdy, vždycky, nic, pokaždé atd.. (další si jistě domyslíte, často se objeví v hádkách :-)

Teoreticky to není složité. V praxi, jako vždy a se vším je to běh na dlouhou trať.  Ale stojí to určitě za zamyšlení a vyzkoušení. Prosím, minimálně až budete mít pro mě jakoukoliv cennou zpětnou vazbu, budu za ni moc vděčná.  Akorát si předtím nastudujte tento návod! :-)