OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: +420 606 60 74 76 | koucka@simonasaskova.cz

Jak milovat a využít kritiku

Kritika se v současném světě pozitivního myšlení stala černou ovcí. Často se označuje jako negativní jev a jakékoliv názory, či připomínky, které by snad vyjadřovaly možná omezení a limity jsou rovnou házeny do jednoho pytle s nepřejícností, závistí  a podobnými nepěknými charakteristikami. Setkávám se tak často s nadšenými lidmi, kteří jistě mají velký potenciál a mnoho energie realizovat velké věci, ale na druhou stranu již dávno přestali stát byť jen špičkou své nohy na zemi....

Ve chvíli, kdy se pouštíte do velkých projektů, vstupujete do neznámých vod, zkoušíte nové věci, budete zákonitě dělat chyby, budete jednou úspěšní více a podruhé méně.  Tak to je a není na světě žádný člověk, který by se nikdy nemýlil, vše mu vyšlo na sto procent a nikdy neudělal chybu.  Naopak ti nejúspěšnější často mluví o tom, že právě chyby jim nejvíce při jejich cestě pomohly a na nich se nejvíce naučili. Ovšem velice často také jedním dechem dodávají, že měli to štěstí, že se v jejich okolí našli  lidé, kteří jim umožnili vyhnout se některým slepým uličkám a zabránili udělat chyby, které by byly opravdu fatální a někdy i zničující. Byli a jsou to odvážní a féroví lidé, kteří se nebáli říct svůj názor a riskovat tak i dopad na vztahy, který by to mohlo mít. Proto si hýčkejte své fanoušky, ale milujte i své kritiky.

Pojďme se zamyslet nad tím, proč se touto optikou můžete dívat na kohokoliv, kdo reaguje negativně na cokoliv, co děláte a jak vám mohou pomoci i názory, které nejsou přímočaře podporující. Možná najdete nový zdroj inspirace i v této oblasti, kterou jste zatím považovali za obtěžující a snažili jste se ji maximálně omezit. Proč nám tedy někdo z našeho okolí "hází klacky pod nohy", "nepodporuje plně naše sny" atd. ? Určitě si ihned dokážete někoho vybavit.  A také identifikovat hned několik možných důvodů, které se možná budou i kombinovat.

1) Záleží mu na vás, snaží se vás chránit

Většinou členové úzké rodiny, kteří vyrostli v jiném prostředí, v jiných podmínkách, navíc měli možnost vás většinu života chránit právě tím, že vás vedli za ruku, odstraňovali mnoho překážek a zvedali při vašich prvních i následných krůčcích a dobrodružstvích.

Co s tím?

Neuškodí, když věnujeme svůj čas a energii a připravíme si pro tyto, pro nás nejdůležitější lidi pár vět, které jim dají větší jistotu, že už jsme připraveni, že si uvědomujeme rizika a jak vypadá náš případný záložní plán. Oni si to zaslouží. :-) Uleví se také vám, protože si budete muset odpovědět i na otázky, které jste nechávali nezodpovězené a pro vaše plány jsou životně důležité!

2) Záleží mu na výsledku vašeho konání, je na vás závislý

Vaše děti, váš partner, lidé z vaší firmy, z vašeho týmu. Možná to není vždy zřejmé, ale tito lidé nemusí vždy rozumět tomu, jaké na ně budou mít vaše plány dopady. Možná potřebují jen ujistit, že s nimi počítáte a jak.

Co s tím?

Zkuste si pro sebe ujasnit, kdo vlastně do této skupiny patří. Jaké informace od vás má k dispozici a jak by se mohl na realizaci vašich snů a plánů podílet. Mnohdy objevíte nečekané možnosti spolupráce a pomoci, které vás dosud nenapadly.

3) Záleží mu na výsledku vašeho konání, protože děláte něco, co má rád, či s tím má již reálnou zkušenost.

Ideálně takové lidi sami intenzivně vyhledáváte. Velice často však dostáváte i nevyžádanou zpětnou vazbu od lidí, kteří prošli, nebo se snažili jít podobnou cestou nebo za podobným snem.

Co s tím?

Nezavrhujte automaticky vše, co není zalité slunečním svitem a ovacemi, važte si reálné zkušenosti, kterou s vámi tito lidé sdílí. Vyberte si z toho informace, které vám pomohou se v dané oblasti lépe zorientovat. Přestože to pro vás nebude úplně příjemné, reagovat na negativní názor pozitivně, navažte na prvotní výstřel, nenechte se odradit a ptejte se dál. Jaké další informace tento člověk získal, co zažil a zda se mu něco i osvědčilo. Dozvíte se určitě mnoho užitečného.

4) Nezáleží mu na vás, ani na tom co děláte

Příkladem jsou anonymní diskuze pod články, či na sociálních sítích. Do anonymních počítám i ty, kde si může kdokoliv založit jakýkoliv profil. Kromě toho, že primárně se tito přispěvatelé snaží zviditelnit a ulevit si od přetlaku, který jinak neumí ventilovat, mohou mít ještě další důvody, které se nesnažím identifikovat.  Nepovažuji je za důležité pro naše účely.

Může to být také kolega v práci, který si vaší kritikou hodlá vylepšovat své postavení . Nevadí, jeho motivy nemusí být andělské, pokud se nechce úplně ztrapnit, musí se snažit vymyslet inteligentní a něčím podložené argumenty. Možná něco, co vás ještě nenapadlo, že by mohlo být důležité, souviset, nepokryté riziko a tak dále. Dopřejte mu to a využijte jeho nápady pro další vylepšení vašich plánů.

Co s tím?

Pokud se vůbec rozhodnete reakce z virtuálních diskuzí číst, stanovte si zdravou míru. Takovou, kdy ještě zůstáváte nad věcí a neberete si to osobně. Sledujte reakce svého těla a jakmile zaznamenáte bušení srdce, červeň ve tvářích, zatmění před očima, třesoucí se ruce či hučení v uších, vykašlete se na to a jděte se projít. Ideálně ještě předtím, než něco z toho nastane.

Na závěr tedy pozitivní shrnutí: Kritiky nemá jen ten, kdo nic nedělá. Milujte své kritiky! Ať jsou jejich motivy jakékoliv, jsou zdrojem užitečných informací, které vám vaši fanoušci z různých důvodů nechtějí a nemohou říct.