OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: +420 606 60 74 76 | koucka@simonasaskova.cz

Začnu rovnou tím, že kouč, který nevyužívá koučování, jako nástroj sám pro sebe, je podezřelý, stejně, jako kuchař, který nikdy nechodí jíst do restaurací a lékař, který nepoužívá léky, které předepisuje.

Výběr kolegy kouče, kterému svěřím průvodcovství mými vnitřními dialogy a procesy, jsem sepsala do několika kroků, protože si uvědomuji, že klient to má někdy zatraceně složité, aby si hned při prvním pokusu o kontakt, obrazně nenabil pusu.

V případě koučování ve formě ztraceného času a vyhozených peněz.

Zubařů je mnoho, dětských lékařů je mnoho, kuchařů je mnoho, autoservisů je mnoho.... znáte to, ale když si chcete vybrat toho "správného" pro sebe, zjistíte, že zdání klame. Těch kvalitních a vhodných přímo pro vás, je překvapivě málo.

V lepším případě to zjistíte už v procesu výběru, někdy si musíte projít až zákaznickou zkušeností se vším všudy, abychom pochopili, co vůbec chceme, nechceme a čemu se pro "příště" určitě vyvarovat.

Takže, jak to vidím po pár letech v "branži".

1. Doporučení

Hledám někoho, komu budu schopná důvěřovat. Aby koučování podpořilo dosažení mých cílů, musí mezi mnou a koučem panovat naprosto otevřená atmosféra, ve které dokážu věci nazývat pravými jmény. Nesmím ho podezřívat z jakékoliv jeho vlastní skryté agendy. Prakticky to znamená, že se ptám se na doporučení, ideálně od někoho, kdo je "stejná krevní skupina". I ke mě klienti nejčastěji přicházejí právě na základě doporučení. 

Pokud pro vás taková možnost padá a nikoho takového ve svém okolí nemáte, nemusíte to vzdávat. Ani nezačínejte s googlováním slova kouč... (Lze doporučit pouze silným náturám s opravdu luxusním přídělem volného času.)

Lépe zacílíte přes webové stránky profesních organizací profesionálních koučů, které jsou v tuto chvíli v ČR dvě a omezíte tak výběr na několik desítek odborně proškolených a do jisté míry i ověřených lidí, kteří se minimálně zavázali k vysokému profesnímu standardu a jsou nuceni (a ochotni) se dále vzdělávávat.

International Coach Federation Česká republika - https://www.coachfederation.cz/

EMCC - www.emcc-czech.cz

 

2. Lidská zralost

V každém případě hledám zralého člověka s životními zkušenostmi.

Koučovací techniky se sice můžete naučit již v mladém věku, ale schopnost nadhledu, ukotvení a laskavosti, dle mého, přichází většinou až poté, co si projdete svými životními lekcemi a pracujete intenzivně s lidmi a hlavně na sobě. A to já od svého kouče prostě očekávám.

 

3. Řemeslo

Dívám se na životopis a kromě životních zkušeností pátrám po profesním tréninku/vzdělávání, kde se můj budoucí kouč koučování "vyučil". Jen škola života mi nestačí, nestačí mi ani jeho vlastní přesvědčení o přirozeném koučovacím talentu, doporučení jeho rodinných příslušníků, a dvoudenní kurz také ne. Není mi jasné, co člověk bez zvládnutého vyučení "řemeslu" vlastně nabízí. A nehodlám to na sobě testovat. Vážím si sebe, svého času i peněz. 

 

4. Styl práce

Pro pokročilé, pokud máte nejen cíl, ale i ujasněnou představu, co očekáváte od koučování v průběhu a na konci, jako výstup, můžete si vybírat mezi kouči s různou specializací a postupy.

Např. Chci být lepším šéfem, navýšit firemní obrat nebo získat lepší schopnost prosadit se, nebo snad kariérní postup? Vyhovuje mi více racionální, lineární přístup, nebo hledám více kreativní, celostní? Jak nejlépe vstřebávám nové věci? Co potřebuji, abych se cítila motivovaná a angažovaná?

Výběr je široký, existuje více možných přístupů a stojí za to pátrat v textech, kde koučové svůj styl práce popisují.

 

5. Seznamovací setkání

Závazek k dlouhodobější spolupráci dělám vždy až po osobním setkání.

Když mám předvýběr za sebou a jsem ve finále se 2-3 kandidáty, domluvím si možnost úvodního setkání - většinou je první seznamovací setkání zdarma, právě proto, aby si klient mohl ověřit, jestli si lidsky z koučem sedí. (nemusí znamenat první koučování zdarma, spíše jde o jedná o úvodní rozhovor a vzájemné představení, který po dohodě může pokračovat koučovacím sezením)

Lze pro tyto účely využít i každoroční akci Mezinárodní týden koučování  (International coaching week), který se koná v květnu a je zaměřen na zprostředkování zkušenosti s koučováním široké veřejnosti a nabízí tak vynikající příležitost vyzkoušet si, jak je koučování v podání různých osobností rozdílné a co vám osobně bude nejvíce vyhovovat.

https://icw2019.coachfederation.cz/

 

Shrnuto a podtrženo, lidová moudrost má opět pravdu, když praví: "Když dva dělají totéž, není to totéž!"

Co je při výběru kouče důležité pro vás? Máte už svou zkušenost? Co je pro vás nejdůležitější? Co se vám osvědčilo? Ráda Vaše podněty do článku doplním.