OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: +420 606 60 74 76 | koucka@simonasaskova.cz

O úspěchu  - o tom vlastním

Úspěch je zajímavá věc. Není totiž většinou tím, čím se zdá být. 

Jinak vypadá u ostatních a jinak chutná u sebe sama.

Existuje opravdu úspěch, nebo je to obdoba zlatého prasátka, které prý můžete na Vánoce vidět, ale zatím ho nikdy nikdo neviděl. Přitom podmínky jsou jasně dané.... ;-)

Ocenit svůj vlastní úspěch je projevem vděčnosti, zralosti a pokory.

Slovo úspěch používáme často a stále na nás působí svou energií. Energií, kterou mu podvědomě propůjčujeme. Silné slovo, dokud se nezastavíme a nepodíváme se pěkně zblízka, z čeho je utkáno, jakou má barvu, jakou matérii ucítíme pod svými prsty, když se ho zlehka dotkneme, ... uf, .. díváte se zblízka? Rozplývá se vám ta látka před očima? Trochu mlhy, trochu kouře, který snadno rozeženete do vzduchu, a kde je ÚSPĚCH teď?

V období bilancování se přirozeně nabízí otázka, jak úspěšný byl uplynulý rok.

Hezká neutrální otázka. :)

Podstatnější je, jak vnímáte sami sebe v kontextu minulých 12 měsíců? Měli jste své plány? Cíle?

Můžete slavit?

Téma definování úspěchu se objevovalo během celého roku, jak při skupinových akcích, tak při koučování jednotlivců a kupodivu to nebylo o přehnaných ambicích ani o frustraci z neúspěchu.

Bylo to o našem vztahu k úspěchu jako takovému, o našich přesvědčeních, které máme s úspěchem spojené a které nám brání úspěch přijmout a prožít. A děly se zajímavé věci.

 1. Většinou si dopředu neřekneme, kdy budeme sami sebe považovat za úspěšné.

Před očima se mi objevuje obrázek jezdce na oslovi, který pro jeho pohyb vpřed, používá mrkvičku zavěšenou na prutu, který drží v ruce. Mrkvička se houpe ve stále stejné vzdálenosti od oslíkova nosu, on šlape díky tomu vpřed, a já jen doufám, že až spolu někam dojedou, oslík nakonec mrkev přece jen dostane...

Potřebujeme sami sobě mávat nedosažitelnou mrkvičkou před nosem, abychom měli svou motivaci vstát ráno z postele?

Pokud ne, tak k sobě buďte féroví a řekněte si, co vlastně od sebe sama očekáváte. :-)

 1. Když už se odhodláme přemýšlet o svém vlastním pojetí úspěchu, klouže nám jasná představa mezi prsty, jako mokrá rybka.

Zajímavé, že lidé mají tendenci chovat se k sobě, jako ten úplně nejnemožnější šéf na světě - spíš si naloží těžko dosažitelnou představu, než by se radovali z úspěšného dosažení "malého cíle".

 1. Přestože si dopředu nestanovíme, jak má úspěch vypadat, jsme velice odhodlaní rozpoznat jakoukoliv odchylku, jako neúspěch. Rozumíte? Nevíme, jak to má vypadat..., ale běda jak to bude vypadat jinak.

Příklad z pracovního prostředí: Váš tým má splnit určitý úkol, na který má několik měsíců. Máte plán, jaké kroky budete muset podniknout a zajišťujete potřebné zdroje jako diví. Po dvou měsících se "řízením osudu" podaří úkol splnit, takřka bez vašeho přičinění a navíc úplně jiným způsobem, než byl váš plán. Slavíte? Připadáte si úspěšná/ý? S velkou pravděpodobností ne. Protože vaše přesvědčení, že úspěch si zaslouží jen ten, kdo si ho tvrdě odpracuje, je natolik silné, že sám/sama pro sebe odmítnete tento úspěch vidět a uznat.  (Váš tým bude z vaší reakce zklamaný.)

 1. Být ÚSPĚŠNÝ má podivnou příchuť něčeho nepatřičného.

Může být skromný člověk úspěšný? Když si řeknu, že jsem úspěšná, co to znamená, nedotkne se to někoho, nevyčlením se ze skupiny, neupoutám na sebe příliš pozornosti?

"Strach ze selhání. Strach ze zesměšnění. Strach ze smrti...... Jsou to vážné obavy. Nepředstavují však skutečný strach . Tím je arcistrach, praotec všech strachů, který je tak blízko, že tomu nevěříme ani ve chvíli, kdy ho pojmenujeme. Strach z toho, že uspějeme."  Steven Pressfield/ Válka umění

Spokojenost spojená s úspěchem, může přijít, jen na základě opravdového PŘIJETÍ vlastního úspěchu.

Co s tím?

 1. Seznamte se se svým chápáním slova úspěch. Najděte si klidnou chvilku, zavřete oči, klidně dýchejte a představte si slovo úspěch. Úspěšný. Nechte plynout myšlenky, které budou přicházet, jen je pozorujte, bavte se jimi, nechte se překvapit. Nechte jejich defilé dostatek prostoru. Odolejte pokušení je analyzovat. Všimněte si, co všechno máte s úspěchem spojené.

Pokud rádi používáte afirmace můžete na závěr použít tuto, nebo si ji upravit dle své představy:

Můj úspěch je pro mě zdrojem radosti, spokojenosti a lásky.

Můj úspěch je pro mě zdrojem klidu a respektu k ostatním.

 

 1. Místo definice úspěchu a posuzování míry, jak a kde se podařila naplnit, zkuste opačnou strategii. Všechno co není neúspěch je úspěch.

Pro bilancování můžete použít následující otázky:

 • Co jsem se za minulý rok naučila?
 • Koho jsem poznala?
 • Co jsem dělala poprvé?
 • Komu jsem pomohla?
 • Na co jsem hrdá?
 • S čím jsem přestala?
 • doplňte dle svého života

 

Není to skvělé, co všechno jste dokázal/a ? Doufám, že teď už můžeme otevřeně říct, že jste ÚSPĚŠNÍ!

P.S.: Pokud jste si na rok 2017 dali měřitelné cíle a zadařilo se, oslavte je samozřejmě také! Ale pokud se je nepodařilo naplnit, OSLAVTE alespoň své úsilí a energii, kterou jste do toho vložili, stejně tak, jako každý správný šéf nakonec pochválí svůj tým, i když v číslech ještě úspěch není vidět. Chcete přece s tím samým týmem pokračovat i v příštím roce... ;-)