Zdravá sebereflexe končí tam, kde začíná tzv. syndrom podvodníka

Strategie jak na Imposter syndrom

 

Poznejte ho, prozkoumejte ho a zbavte se ho!
Imposter syndrom, jinak také známý jako syndrom podvodníka, se projevuje jako naše sebezpochybňování a až panický strach z odhalení, že nejsme tak úžasní a dokonalí, jak si o nás ostatní myslí. A to i navzdory našim prokazatelně dosaženým výsledkům a oceněním.

Mohlo by se zdát, že úspěšným lidem se vyhýbá, ale opak je pravdou. Úspěšní lidé totiž mají nejen silnou vnitřní motivaci, ale bohužel často i stejně silného vnitřního kritika. 

Jak rozpoznáme, zda se jedná o zdravou sebereflexi a kdy už nastupuje imposter syndrom?

Rozumná míra pochybností nás vede k vymýšlení chytřejších přístupů a řešení, k vytváření skvělých výsledků a překračování dosavadních limitů. Potud jsme na správné cestě!

Od určité chvíle se však přílišné množství pochybností obrací proti nám a vytváří nejen negativní vnitřní tlak a stres, ale i touhu získat kontrolu nad všemi a vším, co se kolem nás děje. Mikro-řízení však není příčina tohoto stavu, ale jeho důsledek. Důsledek naší malé sebedůvěry.

Už od vás někdy manažer vyžadoval výkaz práce po minutách? Nebo chtěl schválit pomalu každý e-mail, který posíláte?  Nebo to napadlo vás, ve chvíli, kdy svůj tým vídáte prakticky už jen přes obrazovku?

Možná podnikáte a v noci nemůžete spát kvůli obavě, že ačkoliv dosud vše běží a vy rozvíjíte své podnikání, zítra se vše zhroutí, jako domeček z karet.

To jsou ty okamžiky, kdy podléháme vnitřní nejistotě. Míříme do slepé uličky.

Proto je důležité, abychom rozpoznávali, co se naší hlavě děje a včas přehodili výhybku.

Jak jste na tom vy? Odpovězte si upřímně na následující otázky.

✔ Připadá vám, že vás ostatní oceňují a vy nerozumíte úplně za co?
✔ Bojíte se, že příště už nedokážete jejich očekávání naplnit?
✔ Považujete své úspěchy za souhru šťastných náhod?
✔ Máte často pocit, že všechno, co jste dosáhli, se vám už brzy rozsype pod rukama?
✔ Stále přemýšlíte, čím byste ještě překonali své současné výkony?


Pokud se vám podezřele často vkradla do hlavy myšlenka, že píšu právě o vás, ujišťuji vás, že uvědomění si této skutečnosti je první krok na cestě k úspěšné práci s imposter syndromem.

V rámci koučování používáme rozličné strategie, aby vás syndrom podvodníka přestal brzdit a vysávat vaši energii.

3 jednoduché strategie, jak začít s imposter syndromem pracovat

1. Empatie k sobě

Buďte k sobě fér! Uvědomte si, jaký dialog vedete ve své hlavě. Jak vidíte sami sebe. Prvním krokem je kalibrace vlastního vnitřního dialogu. 

Všimněte si, jak oceňujete a posuzujete sami sebe. S kým se srovnáváte? S idealizovanou verzí, těch nejlepších na světě? Všimněte si, když sami sebe stavíte na start závodu, kde není možné zvítězit!

Nastavujete si své cíle jednoznačně, jsou dosažitelné a jste féroví ve vyhodnocování jejich dosažení? Naučte se průběžně vyhodnocovat své cíle – úspěchy si náležitě uvědomte a z neúspěchů si vyberte to, co vás posune k budoucím úspěchům!

Mimochodem, buďte sami k sobě takovým šéfem, jakého byste chtěli v ideálním případě mít. Laskavým a spravedlivým.

 

2. Příběh vašeho života

Realita, kterou žijeme, je přímo ovlivněná tím, jak interpretujeme vše, co se kolem nás děje. A to je přímo provázané s tím, jak vnímáme naši životní zkušenost.

Podívejte se na svůj dosavadní život novým pohledem. Rozdělte ho na stejně dlouhá období a přemýšlejte, co vám každá z těchto částí dala. Přesměrujte svou pozornost ke svým úspěchům a tomu, co se vám už v minulosti podařilo. Nesnižujte hodnotu svého úspěchu.

Co jste se naučili, jaké zkušenosti jste získali a jak vás to posílilo? 

 

3. Posilování pozitivní inteligence

Uvědomte si, na čem je založena vaše vlastní vnitřní motivace. Co vás žene dopředu? Co vás ráno dostává z postele? Možná vás to překvapí, ale podstata naší vnitřní motivace je záležitostí naučeného zvyku a lze ji postupným posilováním a trénováním měnit.

Máte na výběr!

Imposter syndrom je vyživován emocemi, jako je strach ze selhání, strach ze zklamání očekávání ostatních, studem či obavami, že nebudete dost dobří atd. V tuto chvíli se snažíte neustále dokazovat svou hodnotu a překonávat sami sebe. Ano, často dosahujete výsledků, ale na úkor vlastní spokojenosti a často i zdraví.

Svou pozitivní inteligenci posilujete zapojením emocí, jako je radost ze smysluplnosti toho, co děláte, nebo touha vytvořit něco, co má přesah, hodnotu. Něco, co slouží ostatním. Motivuje vás láska k učení, zapojujete kreativitu. A místo přílišného přemýšlení děláte klidné, ale důležité kroky.

Vnímáte ten rozdíl? S jakou emocí chcete dosahovat svých úspěchů? Má to být ze strachu nebo z radosti?

Vyplatí se udělat si ve své hlavě jasno, naučit se rozlišovat, které myšlenky vám slouží, a které vás spíš okrádají o radost ze života. Získat více energie a zvýšit tak pravděpodobnost dosahování přesně takových výsledků, jaké chcete. Máte je na dosah ruky. Nebo spíš přímo uvnitř vaší hlavy!