4 důvody, proč vyzkoušet koučování s koňmi

Stěží najdete jiný způsob učení, který by byl tak funkční a nezapomenutelný jako koučování s koňmi. Říkají to účastníci, kteří již programy absolvovali, a vím to také ze své „klientské“ zkušenosti. Co tvoří jeho neopakovatelnost? Jeho intenzitu a výjimečnost? Pojďte si přečíst, proč se vyplatí vyzkoušet si koučování po boku koní na vlastní pěst.

 

1. Získáte jedinečnou zkušenost s dlouhotrvajícím efektem

Rychlá doba přeplněná informacemi svádí k povrchnosti, nesoustředěnosti a rychlému přebíjení jedné teorie druhou.

S koňmi, ať už se bude jednat o emoční inteligenci, vedení lidí, týmovou spolupráci nebo kreativní myšlení, všechno si prožijete na vlastní kůži. Vaše zkušenost bude dobře ukotvena emocionálním prožitkem a prostředím, které se vymyká běžné rutině.

 

2. Propojíte racionálního myšlení s inteligencí srdce a celého těla 

Nejen, že workshopy s koňmi nenechají v klidu žádnou ze součástí lidského mozku, ale vyžadují zapojení moudrosti celého těla a srdce. 

Ve chvíli, kdy vědci odhalili přítomnost neuronů přímo v srdci, začínáme s úžasem chápat, že lidová rčení o „rozhodnutích vedených srdcem“, „srdečních záležitostech“ a takzvaných „srdcařích“ nabývají nového významu.

Srdce je schopno filtrovat informace a rozhodovat, které budou nakonec budou mozku doručeny.

Koně velice citlivě vnímají, kdy jste přítomni celým svým srdcem a myslí, a dokážou to dát velice dobře najevo. Soulad mezi vaší myslí a srdcem je zásadní pro vytvoření důvěry. Stejně tak jako pro vaše kolegy nebo klienty ve vašem zaměstnání.

 

3. Pochopíte souvislosti, které jste předtím opomíjeli

„Simplicity is the ultimate sophistication“ Leonardo da Vinci

Koně nesoudí, netaktizují, nesnaží se vám zavděčit, nehrají si na někoho, kým nejsou. Jejich reakce, zpětná vazba na jakoukoliv změnu vaší mysli, vaší perspektivy, vašeho postoje je okamžitá, jednoduchá a jasná.

I naprostý laik dokáže zřetelně vidět a přijmout zpětnou vazbu, kterou mu kůň svou řečí těla a svým chováním dává.

 

4. Koučování s koňmi vás naučí uvažovat „out of the box“

Naše realita je tvořena naším vnímáním, přijímáním vjemů z okolí a jejich zařazováním do vytvořených vzorců přesvědčení. Když zjistíte, že s koňmi je to trochu jiné, než jste si dosud mysleli, můžete si začít uvědomovat dosud netušené souvislosti a vidět nová řešení, strategie a přístupy. Neříká se tomu v rozvojovém žargonu „thinking out of the box“?

Vzdělávání s koňmi ve výsledku funguje tak, že celá skupina si odnáší intenzivní zážitek a nezapomenutelné podněty k týmové spolupráci. Zároveň si však každý individuálně odnáší zvýšené uvědomění o svém autentickém vystupování a vlivu na okolí a svůj vlastní příběh, který s koňmi prožije. A nebojím se říct, že jeho vnímání reality už nikdy nebude stejné jako dříve.

 

O metodě koučování s koňmi

Equine facilitated learning and coaching – oblast vzdělávání a koučování s koňmi není celosvětově úplnou novinkou. Jde o přístup, který založila Kathy Pike v rámci The Academy for Coaching with Horses (Colorado). Právě na této akademii jsem absolvovala roční výcvik.

Zajímavá vás více? Podívejte se na sekci Koně, kde najdete aktuální kurzy i další užitečné informace.