Jak milovat a využít kritiku ve svůj prospěch

Když se řekne kritika, většině z nás se vybaví nepříjemné situace, stres a napětí. Může být ale kritika něco, co nám přinese užitek a něco dobrého? Pojďme se podívat, jak změnit své vnímání a vytěžit z kritiky a nepochopení druhých to nejlepší.

 

Proč je kritika často vnímána negativně?

Kritika se v současném světě pozitivního myšlení stala černou ovcí. Často se označuje jako negativní jev a jakékoliv názory, či připomínky, které by snad vyjadřovaly možná omezení a limity, jsou rovnou házeny do jednoho pytle s nepřejícností, závistí a podobnými nepěknými charakteristikami. 

Ve chvíli, kdy se pouštíte do velkých projektů, vstupujete do neznámých vod, zkoušíte nové věci, budete zákonitě dělat chyby, budete jednou úspěšní více a podruhé méně.  Tak to je a není na světě žádný člověk, který by se nikdy nemýlil, vše mu vyšlo na sto procent a nikdy neudělal chybu. Naopak ti nejúspěšnější často mluví o tom, že právě chyby jim nejvíce při jejich cestě pomohly a na nich se nejvíce naučili. Ovšem velice často také jedním dechem dodávají, že měli to štěstí, že se v jejich okolí našli lidé, kteří jim umožnili vyhnout se některým slepým uličkám a zabránili udělat chyby, které by byly opravdu fatální, a někdy i zničující. Byli a jsou to odvážní a féroví lidé, kteří se nebáli říct svůj názor a riskovat tak i dopad na vztahy, který by to mohlo mít. Proto si hýčkejte své fanoušky, ale milujte i své kritiky.

Pojďme se zamyslet nad tím, proč se touto optikou můžete dívat na kohokoliv, kdo reaguje negativně na cokoliv, co děláte a jak vám mohou pomoci i názory, které nejsou přímočaře podporující. Možná najdete nový zdroj inspirace i v této oblasti, kterou jste zatím považovali za obtěžující a snažili jste se ji maximálně omezit. Proč nám tedy někdo z našeho okolí „hází klacky pod nohy“, „nepodporuje naše sny“? Určitě si ihned dokážete někoho vybavit.  A také identifikovat hned několik možných důvodů, které se možná budou i kombinovat.

 

4 důvody, proč vám druzí dávají negativní feedback nebo vás nepodporují

Záleží mu na vás a snaží se vás chránit

Většinou členové úzké rodiny, kteří vyrostli v jiném prostředí, v jiných podmínkách, navíc měli možnost vás většinu života chránit právě tím, že vás vedli za ruku, odstraňovali mnoho překážek a zvedali vás při vašich pádech.

Co s tím? 

Neuškodí, když věnujeme svůj čas a energii a připravíme si pro tyto, pro nás nejdůležitější lidi pár vět, které jim dají větší jistotu, že už jsme připraveni, že si uvědomujeme rizika a jak vypadá náš případný záložní plán. Oni si to zaslouží. Uleví se také vám, protože si budete muset odpovědět i na otázky, které jste nechávali nezodpovězené a pro vaše plány jsou životně důležité!

 

Záleží mu na výsledku vašeho konání, protože je na vás závislý

Vaše děti, váš partner, lidé z vaší firmy, z vašeho týmu. Možná to není vždy zřejmé, ale tito lidé nemusí vždy rozumět tomu, jaké na ně budou mít vaše plány dopady. Možná potřebují jen ujistit, že s nimi počítáte a jak.

Co s tím?

Zkuste si pro sebe ujasnit, kdo vlastně do této skupiny patří. Jaké informace od vás má k dispozici a jak by se mohl na realizaci vašich snů a plánů podílet. Mnohdy objevíte nečekané možnosti spolupráce a pomoci, které vás dosud nenapadly.

 

Záleží mu na výsledku vašeho konání, protože děláte něco, co má rád nebo s tím má již reálnou zkušenost

Ideálně takové lidi sami intenzivně vyhledáváte. Velice často však dostáváte i nevyžádanou zpětnou vazbu od lidí, kteří prošli, nebo se snažili jít podobnou cestou jako vy.

Co s tím?

Nezavrhujte automaticky vše, co není zalité slunečním svitem a ovacemi, važte si reálné zkušenosti, kterou s vámi tito lidé sdílí. Vyberte si z toho informace, které vám pomohou se v dané oblasti lépe zorientovat. Přestože to pro vás nebude úplně příjemné (např. reagovat na negativní názor pozitivně), nenechte se odradit a ptejte se dál. Jaké další informace tento člověk získal, co zažil a zda se mu něco i osvědčilo. Dozvíte se určitě mnoho užitečného.

 

Nezáleží mu na vás ani na tom co děláte

Příkladem jsou anonymní diskuze pod články či na sociálních sítích. Do anonymních počítám i ty, kde si může kdokoliv založit jakýkoliv profil. Kromě toho, že primárně se tito přispěvatelé snaží zviditelnit a ulevit si od přetlaku, který jinak neumí ventilovat, mohou mít ještě další důvody, které se nesnažím identifikovat. Nepovažuji je za důležité pro naše účely.

Může to být také kolega v práci, který si vaší kritikou hodlá vylepšovat své postavení. Pokud se nechce úplně ztrapnit, musí se snažit vymyslet inteligentní a něčím podložené argumenty. Možná něco, co vás ještě nenapadlo, že by mohlo být důležité, souviset, nepokryté riziko a tak dále. Dopřejte mu to a využijte jeho nápady pro další vylepšení vašich plánů.

Co s tím?

Pokud se vůbec rozhodnete reakce z virtuálních diskuzí číst, stanovte si zdravou míru. Takovou, kdy ještě zůstáváte nad věcí a neberete si to osobně. Sledujte reakce svého těla a jakmile zaznamenáte bušení srdce, červeň ve tvářích, zatmění před očima, třesoucí se ruce či hučení v uších, vykašlete se na to a jděte se projít. Ideálně ještě předtím, než něco z toho nastane.

 

Na závěr tedy pozitivní shrnutí: Kritiky nemá jen ten, kdo nic nedělá. Milujte své kritiky! Ať jsou jejich motivy jakékoliv, jsou zdrojem užitečných informací, které vám vaši fanoušci z různých důvodů nechtějí a nemohou říct.

Máte pocit, že s přijímáním negativního feedbacku stále bojujete? Chtěli byste tento blok překonat? Pojďte si rezervovat hodinu individuálního koučování.